Лондонският панаир за съвременно изкуство (Frieze Art Fair) се открива днес, съобщи АФП.
Нова документална поредица разказва историята на Ace of Base, една от най-популярните по света шведски поп групи на всички времена. Сериалът излиза на екран през зимата, съобщи „Билборд”.
Групата, която е сформирана в края на 80-те години, е сред успешните в класацията на „Билборд” за сингли редом с АББА и „Роксет”.
Сериалът включва непоказвани досега видеозаписи и интервюта с членове на формацията, с техния бизнес екип, с продуценти, артисти и критици.
Първият епизод от документалната поредица Ace of Base: All That She Wants ще се излъчи на 5 декември в стрийминг платформата Viaplay, която представя скандинавски и европейски телевизионни продукции и филми.
Шведският квартет в състав Улф Екберг и Йонас, Джени и Малин Бергрен достига до второ място в класацията на „Билборд” за сингли с All That She Wants, с
В петък вечерта, 30 август, в Археологически комплекс „Калето“ в Мездра се представя постановката „Исмаел в Париж“ на пътуващ театър „Бабел“ от Франция.
Преди Мездра актьорите са играли на сцена във Венеция, коментира Йоана Константинова – учител по английски и френски език в СУ „Иван Вазов“, Мездра.
Тя е поканила тримата комедианти с основна цел да се популяризира френският език.
По думите й в пиесата участват майка, баща и син. Естел Бониер Бел Хадж, Мансур Бел Хадж и техният 12-годишен син Исмаел Бел Хадж разказват историята на млад тийнейджър с вечно бързащи родители, който открива случайно, че неговите баба и дядо са били парижки кабаретни артисти. Когато те се появяват пред очите му, Исмаел открива един вълшебен Париж.
„Постановката е забавна, играе се в 28 държави, а нашата публика ще ра
Постоянна експозиция с картини на сливенския художник Добри Добрев бе осъвременена, съгласно съвременните стандарти в сферата на музейното дело, съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.
Галерията притежава голяма сбирка от произведения, дело на сливенския художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973).
В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на миналия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминъци, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.
През 70-те години на миналия век описаните творби са организирани в постоянн
Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.
„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.
По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).
Адаптация по роман на Вълчитрънското съкровище, каменната стела на Дейнес и бронзовата глава на Севт Трети са сред експонатите, с които Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) ще участва в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Това каза директорът на институцията доц. д-р Христо Попов.
Ние не само сме един от четиринадесетте български музея, които участват в изложбата. Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) е основен организатор от българска страна, отбеляза той.
„Договорът, който е подписан между Министерството на културата (МК), музея „Гети“ в Лос Анжелис и НАИМ-БАН е тристранен. На нас са ни възложени основните функции, както за организирането на изложбата, но и за общата организация и за логистиката на бълга
За първи път изданието за 2024 г. посвещава секция на художниците керамици от Южна Америка, които експериментират с глина и са повлияни от традиционното изкуство на коренното население там.
Очаква се, както всяка година, около 60 хил. галеристи, експерти и посетители да разгледат панаира в голямата бяла палатка в парк "Риджънт", където са изложени творбите на утвърдени артисти и на по-непознати художници.
Панаирът събира цялата общност на съвременното изкуство, колекционери от целия свят, галерии, има и големи продажби, подчерта Ева Лангрет, директор на панаира, пред АФП.
Настоящото издание на проявата е 21-во поред.
За него кураторът на музея "Хамър" в Лос Анджелис Пабло Хосе Рамирес е създал тематична секция "Дим", която е референция към изкуството на коренното население на Централна и Южна Америка.
Дни на българското кино на открито започват на 20 август в Ловеч.
В три последователни вечери за гражданите ще има безплатни прожекции на съвременни филми, съобщават от общинската администрация.
Първата лента, която ще бъде показана на 20 август, е трилърът „Борсови играчи“. На следващия ден зрителите ще видят драмата „Диада“, а на 22 август - „Пулсът на танца“. Прожекциите ще бъдат на площад „Тодор Кирков“ от девет вечерта.
Филмът „Борсови играчи“ е с режисьор Георги Костов, участват Александър Алексиев, Мариан Вълев, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Димитър Баненкин, Боряна Братоева, Пламен Манасиев.
Режисьор на „Диада“ е Яна Титова, а участват Маргарита Стойкова, Петра Църноречка, Силвия Лулчева, Иван Бърнев, Васил Бинев, Цветан Алексиев, Ирмена Чичикова, Жаклин
Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 1 октомври, информират домакините на събитието.
Организаторите разказват, че изложбата се казва „Двама“, тъй като всичките творби на Божкилов показват именно това – любовта между мъжа и жената. „Във всяка една от тях ще срещнем неизменната прегърната двойка, която влюбено крачи през живота. Този свят на слялите се души и тела е винаги цветен, красив, топъл, уютен и много често е кръгъл. Кръгът е символ на вечността, на сливането в едно, там където началото и краят стават безкрайност, защото мъжът и жената се прилепят един към друг и стават една плът в пълния библейски смисъл“, разказват от екипа.
Стоян Божкилов е роден през 1974 г. в Сандански. Рисува
Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.
Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.
Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в забавна бъркотия в приказната гора.
Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така
В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов се състоя концерт „Картини от Пиацола“, който е част от програмата на традиционните празници „Свищовски лозници“, организирани от местната администрация.
Музикалният проект „Картини от Пиацола“ е дело на акордеониста Калоян Куманов и представя света на тангото с музиката на аржентинския композитор Астор Пиацола.
В концерта Калоян Куманов си партнира с пианистката Ралица Ботева – оперен и балетен пианист на Държавна опера – Пловдив, и цигуларката Виктория Каридова от Държавна опера – Пловдив.
Пиацола е имал много интересен живот – бурен, страстен и понякога тъжен, каза Калоян Куманов. Акордеонистът посочи, че Пиацола променя тангото, като внася много нови похвати и го обогатява, за което дори е имал заплахи за живота си.
Музикантите
Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992).
Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.
След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.
ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ
Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов
Това пространство дава видимост на артисти, които може би не биха били представени на голям международен форум за съвременно изкуство, коментира Рамирес, който е роден в Гватемала. Работата в областта на керамиката, работата с глина винаги е съществувала, но невинаги е признавана за форма на съвременно изкуство, добавя той.
Посетителите ще могат да видят и изложба на Франсис Бейкън в Националната портретна галерия, творби на Трейси Емин в галерия "Уайт кюб", както и произведения на Яйои Кусама в галерия "Виктория Миро".
Първото издание на панаира се провежда през 2003 г. в Лондон.